Our range of products include stainless steel ladle, steel udupi ladle wooden handle and wooden handel ladle.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Ladle Type | Serving Ladle |
| Capacity | 250 ml |
| Material | Stainless Steel |
| Total Length | 20 cm |
| Color | Silver |
| Steel Grade | SS 202 |
| Size | 6 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Finish | Mirror Finish |
| Shape | ROUND |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | home,hotel |
| Brand | PRITI |
| Product Type | SERVING |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Ladle Type | Sauce Ladle |
| Capacity | 150 ml |
| Total Length | 15 |
| Steel Grade | SS 202 |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Size | 1 To 5 |
| Finish | Mirror Finish |
| Color | Silver |
| Material | SS |
| Usage/Application | Home |
| Material Grade | SS204 |
| Brand | Priti steel |
Minimum order quantity: 350 Piece
Home, Hotel, and Other Catering Utensils
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS204 |
| Usage/Application | Home |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 350 Piece
Made from Good Quality Stainless Steel
They are designed with a Long Handle for high and low heat cooking.
The deep bowls can carry good quantity of food in a single serve.
Firm Grip Handles allow easy lifting of dals, curries, milk and other food itmes from kadhai, pots, pans, topes and other cooking utensils.
Commercial Use Stainless Steel Ladle
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Utensil Type | Ladle |
| Product Type | Serving Spoon/Ladle |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Set Contains | 6 Pieces |
| Size / Capacity | 3000ML |
| Base Type | Flat Bottom |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Finish | Mirror |
| Usage | Hotel, Home, Catering |
| Features | STEEL |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Silver |
| Number of Pieces | 1 |
| Usage/Application | Restaurant |
| Brand | PRITI |
| Handle Type | Wooden Handle |
| Shape | Round |
| Lid/Cover Type | Without Lid |
| Microwave Safe | No |
Minimum order quantity: 400 Piece
Rushabh Shah (Proprietor)
Priti Steel
Gala No. C-1, Doshi Industrial Estate, Navghar Road, Bhayander East
Thane - 401105, Maharashtra, India